Poplin Kumaş (Akfil Kumaş) Nedir?

poplin kumaş

Poplin kelimesi fransızca “papeline” kelimesinden gelmekte. Anlamına baktım bir şey bulamadım. Bizim güzel ülkemizde akfil olarak da geçer. Türkiye’de poplin kumaş üreten ilk firmanın adı akfil olduğu için bu isimle anılmaktadır. Yani aslında akfil olarak bildiğimiz kumaş poplindir.

İlk üretildiği zamanlar ipek ipliklerinden üretiliyordu. Günümüzde genellikle poplin deyince akla yüzde yüz pamuk bir kumaş gelir. Fakat polyester, ipek, rayon gibi ipliklerden de yapıldığı olabiliyor. Poplini ince iplikle yapılan, sık ve düzenli dokuma kumaş şeklinde tanımlayabiliriz.

Poplin kumaş; yüzde yüz pamuk olanlar; hava geçirgenliği sayesinde nefes alan, terletmeyen, teri emen, diğer pamuklu kumaşlar gibi kolay kırışan ama ütüsü kolay olan, hem yazlık hem kışlık daha çok kışlık olarak tercih edilen bir kumaş çeşididir. Esnemeyen, hafif, sık dokunmuş ama yumuşak bir yapısı vardır. İnce olmasına rağmen sık dokuma olmasından dolayı sıcak tutar.

Kumaşçılarda renk renk, desen desen modelleri bulunur. Çok cici oluyorlar. Şahsım adına bakmak incelemek bile keyif veriyor.

Poplin Kumaş (Akfil Kumaş) Nerelerde Kullanılır?

İlk üretiminden beri çok tercih edilen ve popüler olan poplin kumaşın birçok kullanım alanı vardır. Sağlamlığı ve şık görünümü sebebiyle kadın elbiselerinin vazgeçilmezidir.

15. yüzyılda yün ve ipekle karışık olarak kışlık giyimde kullanıldı. İpekle yapılmasına rağmen lüks olarak görülmüyordu ve kullanımı yaygındı. 19. yüzyılda daha çok döşeme kumaşı olarak tercih edildi. 2. dünya savaşında, sağlam olması ve serin tutması nedeniyle, İngiliz asker üniformalarının ana kumaşı poplindi.

Dokunuşu ve şık görünümüyle hem günlük kıyafette hem de resmi kıyafetlerde poplinle (akfil kumaş) yapılan ürünleri çokça görebilirsiniz. Yapısından dolayı birçok ürün için uygundur. Genellikle gömlek, tunik gibi giysiler dikilir. Kalın olanlarından pantolon, daha kalın olanlarından ise ceket, trençkot dikilebilir.

Kadın ve erkek tshirtlerinde, pantolonlarında, gömlek, elbise, tunik, ev mefruşatı gibi birçok üründe kullanılır. Ayrıca nakış işlemeleri ve diğer el işleri için de uygun bir kumaştır. Dokusu düzgündür.

poplin kumaş
Ev mefruşatı derken neleri kastettiğimi açmak gerekirse; Nevresim takımları, bebek nevresim takımları, bebek puset örtüsü, bebek kundağı, babynest, emzirme önlüğü, bebek alt açma bezi, lavanta keseleri gibi çeşitli ürünler yapılmaktadır. Poplin kumaş, patchwork (yama işi) yapımında da sıkça karşımıza çıkar.

Nasıl Dikilir?

İnce olmasına rağmen yumuşak dokusu ve kolay şekil almasından dolayı çalışması oldukça kolay bir kumaştır. Pamuklu kumaşlarda tavsiye edilen gibi, kesilmeden önce yıkanıp ütülenmesi gerekmektedir. Bu kumaşın çekmesine tedbir olarak yapılır.

Poplin Kumaş Nasıl Yıkanır?

Her üründe olduğu gibi öncelikle etiketindeki yıkama önerisine uymak gerekmektedir. Genel olarak 60 dereceye kadar yıkanabilir. Hafif nemli olarak önce arka yüzü, sonra ön yüzü ütülenirse daha güzel sonuç alınır.

Şimdilik bu kadar diyelim, herkese selamlar.

Sorularınız olursa sorunuz, bilmediklerimi de öğrenip cevaplamaya çalışırım.

Yazılarımı bir çok yerli ve yabancı kaynaktan araştırıyorum, kumaş satışı yapan kişilere soruyorum, lütfen kendi yazınız gibi kopyalayıp sitenizde paylaşmayın, kumaş satışı yapan sayfalar kaynak belirterek paylaşım yapabilirler.

Güzel günleriniz olsun.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest