Tabaka Keçe Nedir, Nereden Alınır, Neler Yapılır

Sentetik Tabaka Keçe

Sentetik tabaka keçeler ince ve kalın olmak üzere iki çeşitler. Kalın keçe adından da anlaşılacağı üzere kalın, şekil vermesi biraz daha zor, İnce keçe de ince kolay şekil verilebiliyor 🙂 Keçeler metre işi veya levha halinde satılıyorlar. Levha keçenin fiyatı metre işi keçeyle kıyaslandığında daha fazla, bu nedenle metre işi almayı tercih ediyorum ben. İnce keçenin metresi 5TL, kalın keçenin metresi ise 10TL civarında. Metre işi keçenin eni 83cm (bizzat evdekini ölçtüm). Levha keçeler ise farklı boyutlarda satılıyorlar.
Levha keçe deyince aklınıza değişik şeyler gelmesin 🙂 Sadece sentetik keçenin hazır bazı ölçülerde satılan hali. Belki daha kalitelidir lakin ne kadar farkedebilir ki.

sentetik tabaka keçe

Sentetik Keçe Nereden Temin edilir?

Çoğu tuhafiyede bulabilirsiniz. Ayrıca bazı kırtasiyelerden ve internet sitelerinden de temin edebilirsiniz.

İstanbulda Eminönü, bu tarz şeyler için meşhurdur bilirsiniz, ama benzer fiyatlarla Ümraniyede de bulabilirsiniz. Ben Ümraniyede ikamet ediyorum, Ümraniye çarşıda caminin sırasında santral durağı yönüne doğru, camiden sonraki ikinci sokak olması lazım, merdivenlerden aşağı indiğiniz(bodrum kat gibi yani) bir tuhafiye var, orda ürünler uygun ve metre işi keçe de en son 4 TL idi, belki artmıştır, epeydir almadım.

İnternet sitesi olarak ise; internetten almadım ama  n11 de var, yine mt 5TL bir de kargo ücreti var tabi. Ayrıca yine yeri ümraniyede bulunan https://hobimarketim.com/ sitesi var. Güvenilir, yerleri yurtları belli sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
Şöyle bir şey yapsak; kim nerden nasıl alıyor ürünlerini, yorum atabilirseniz, birilerine faydanız dokunmuş olur konseptimiz şu şekilde olsun

İl:
Adres:
Dükkan Adı:
Keçe Fiyatı :

Keçeyle Neler Yapılabilir?

Şekil vermek istediğiniz her şeyde kullanabilirsiniz aslında. Bir şeyleri kaplamak için de kullanabilirsiniz. Öyle bir alan sınırlaması yok yani, sınırınız hayal gücünüz.

Yakın senelerde keçe magnetler, kapı süsleri, tablolar, broşlar, oyuncaklar, süsler popüler. Önceden cemiyetlerde sadece mendil dağıtılırken şimdilerde envai çeşit şey dağıtılıyor, çoğu da keçeden yapılma. Özellikle instagramda keçeden yapılan ürünleri satan bir çok hesap var.

Üç beş örnek ekleyeyim de söylemlerim somutlaşsın dimi 🙂 Aşağıdaki resimleri pinterestten alıntıladım.

Öncelikle benim paylaştığım keçeden oyuncaklara buradan ulaşabilirsiniz.

Keçe ile Ürünler Nasıl Yapılır, Yapılırken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Keçe ile gördüğünüz tüm ürünler kalıplardan kesilerek yapılır. Kalıpları pinterestte bulabilirsiniz. Envai çeşit el emeği ürün var. Bazılarının kalıbı bedava verilmişken bazılarının ki para ile satılıyor. Kalıplar genellikle keçe üstüne iğnelenir sonrasında kesilir, böylelikle parçalar hazır edilir.

* Amacınıza göre keserken maket bıçağı, makas, sürfile makası, döner kesici (rottary cutter diye geçiyor) kullanabilirsiniz.

Bende sadece makas ve maket bıçağı var belirteyim. Diğerlerini de almaya niyetim var ama henüz nasip olmadı. Yani sadece makasla da oluyor 🙂

Döner kesici aşağıdaki gibi bir alet. Tüm dikiş işlerinde kullanılabilir. Düz kesme işlemlerinde daha kullanışlı.

Rottary cutter
Döner kesici – Rottary Cutter

Sürfile makası zigzag şeklinde kesen aşağıdaki gibi bir makas. Normalde dikiş işlerinde kullanılıyor. Kumaşın kenarında akma olmasın, sürfile işlemine gerek kalmasın diye kullanılıyor. Biraz pahalı bir makas.

Sürfile Makası
Sürfile Makası

He bu arada sözde kurnazlık yapıp şekilli kesen kağıt makasları ucuz diye üç beş aldım, keçeyi keserse diye, cıkss kesmiyor 🙂 Boşuna heveslenmeyin.

* Parçaları birbirine iliştirirken çoğu zaman dikilir. Kenarları dikerken battaniye dikişi kullanılır. Ben dikerken aşağıdaki gibi işleme iplerinden kullanıyorum, başka türlü ipler de kullanılabilir tabi.

İşleme ipleri

Yapıştırmaya gerek olduğu durumlarda sıcak silikon kullanılır. Uhu veya kumaş yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Yıkamaya niyetiniz olan ürün yapıyorsanız dikerek tutturmanız en iyisi.

Sentetik Keçeyle Yapılan Ürünler Nasıl Temizlenir?

Eğer keçe ile yapılmış ürünleri yıkamak isterseniz soğuk veya ılık suda, ağartıcı kullanmadan yıkanmalı, bol su ile deterjan kalmayacak şekilde durulanmalıdır. Asarak kurutulmamalıdır. Direk güneş aşığı altında bırakmayın ki rengi solmasın. Bir de keçeyi ütülemeniz gerekiyorsa parlamaması için düşük ısıda üstüne bir şey koyup ütülemeniz
gerekmekte.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest