İki İplik, Üç İplik ve Süprem (Jersey) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Sizlere kumaşların dokunuşu, ip özelliklerini, kimyasal hallerini falan filan anlatmayacağım. Ne de olsa kumaşın dokumasını yapmıyoruz öyle değil mi. İnternet’te kumaş özelliklerine bakalım şöyle bir dediğinizde ipin denyesi, dokunuşu, kimyasal özellikleri vs bunlardan bahseder hep. Oysa bizleri ilgilendiren kısmı bir kumaş elimize geçtiğinde bununla ne dikilir, yıkanınca çeker mi nasıl kesilir gibi bilgilerdir.

Bugün tanıyacağımız kumaşlarımız iki iplik, üç iplik ve süprem; kullanım alanları nerelerdir bu kumaşlardan neler dikilir bunlara değineceğiz. Bu üç kumaşımız da örme kumaşlardır.

Örme kumaşlar özet olarak; esnek bir yapıya sahiptirler ve nem alma özellikleri vardır. Örme kumaşlar az buruşur, dökümlüdür ve vücudu kolayca sarar. Dikildikten sonra yıkanmaları gerekmez. Örme kumaştan yapılan ürünler çorap, tayt, atlet, iç çamaşırı, sweat, t-shırt, eşofman (alt ve üst), bebe giysileri olarak söylenebilir.

📌  İki iplik kumaş

Mevsimlik olarak kullanılan eşofman kumaşıdır. Genellikle günlük ve gecelik spor giyim ile bebek dış giyimi, sweat, t-shırt, kapşonlu hırka, alt-üst eşofman yapımında tercih edilmektedir. Son zamanlarda İnternet sitelerinde baharlık tesettür kaplar, yelek gibi ürünlerde kullanıldığını görüyorum gayette güzel olmuşlar. Ter çekme özelliği olan pamuklu bir kumaş çeşitidir. Yıkandığında çekme yapabilir.

iki iplik kumaş

 📌 Üç iplik Kumaş

İki ipliğin kullanıldığı yerlerde, eşofmanda ve kalın penye olarak montta kullanılır. İki ipliğe göre epey kalın, yumuşak ve bazıları şardonsuz düz, bazıları da iç yüzeyi şardonlanmış, yani tüylendirilip pamuklu hale getirilmiş, olarak bulunur. Hani böyle puf puf sweatler eşofman takımları olur ya hah işte onlar. Kış soğuklarında eşofman ve montlarının tadına doyulmaz sıcacık olur. Yıkandığında çekme yapmaz….

üç iplik kumaş

Şardonlu Kumaş Hakkında Kısa Bilgi. Tekstil-Dokumacılık Terimi Olarak Şardonlu Kumaş : Dokuma yada örme kumaşların ipliklerinin içerisinden, liflerin çekilerek kumaş yüzeyine çıkarılması ve böylece tüylendirilmesi işlemi yapılmış, tüylü kumaş cinsi.

📌Süprem Kumaş

Yine pamuklu ve örme kumaştır. Ön ve arka yüzü birbirinden farklı, nispeten ince kumaşlardır. Genellikle slip, atlet, fanila, t-shırt, iç çamaşırı yapımında kullanılır.Eğer bitim işlemleri doğru ve istenen şekilde yapılmazsa dönme olur.Ter çekme özelliği çok yüksektir. Likralı süprem ve jakarlı süprem olmak üzere iki çeşitttir.

Size süpremi bi örnekle tarif edeyim hemen kumaşı tanıyacaksınız eminim. Klasik erkek ve bayan atletleri vardır hani genelde beyaz olur pamuklu penyedir. Hah işte süprem tamda o kumaş. Yazlık çocuk tişörtlerinde, şortlu takımlarda ve pijamalarda kullanılır. Kumaş yıkandığında bir miktar çekebilir dikmeden önce muhakkak suya bastırıp bekletin.

süprem kumaş

Yazı için Kumaşçı Emine Evren Hanım’a teşekkür ederim. Bir kaç bilgi de ben araştırıp ilave ettim. Bilgiler Emine Hanım’dan toparlayıp eklemesi benden 🙂
Profilini  ekliyorum, dikim yapmak isteyenlere de çok yardımcı oluyor, kumaş satışı da yapıyor.
Kumaşçı Emine Evren

6 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest