Aliexpressten Alışveriş Yapmak

Aliexpressten alışveriş yapmak

Aliexpressten Alışveriş Yapmak

Aliexpress’te bir çok ürün uygun fiyatlara bulunabiliyor. Öyle ki bazen Türkiye’de kinin dörtte bir fiyatına bulabildiğiniz ürünler bile oluyor. Malum Türkiye’de de bir çok kişi Çin’den ihraç edip kendi karını da koyarak satış yapıyor. Hal böyleyken aliexpressten alışveriş yapmak daha uygunken, imkanları değerlendirmek gerek 🙂

Aliexpress Nasıl Çalışır?

Nedir, çalışma mantığı nasıldır az biraz bahsedeyim. Aliexpress, Türkiyede ki Gittigidiyor.com, n11.com, hepsiburada.com mantığında çalışan bir sistem. Burası uluslararası çapta bir sistem tabi. Yani bir çok ülkeden bir çok satıcı ürünlerini satıyor, verdikleri hizmet müşterileri tarafından puanlanıyor, puanlamalar yeni müşterilere referans oluşturuyor. Sanal Pazar ortamı gibi düşünebilirsiniz.

Aliexpressten alışveriş yaparken işlem akışı ise şu şekilde; Müşteri alacağı ürüne karar verir, alım işlemini yapar. Bu sırada yaptığı ödeme aliexpress bünyesinedir, yani henüz satıcıya ödeme yapılmaz. Satın alınan ürün müşteri tarafından teslim alındığında, müşteri işlemi onaylayarak paranın satıcıya aktarımını sağlar. Bazen ürün gecikebiliyor yahut gelmeyedebiliyor, bu durumda satıcıya durum bildirilip para iadesi yapılması sağlanıyor. Genellikle pek sorun çıkarmıyorlar, iade işlemini yapıyorlar.

Aliexpressten Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Aynı ürünü birden fazla satıcı satıyor olabilir. Ürünü fiyatına, satıcının puanına ve kargo durumuna dikkat ederek seçmek gerekir. Bazen aynı ürün veya muadili Türkiye’de daha uygun fiyatlara da bulunabiliyor, özellikle elektronik aletler için konuşuyorum. Öncelikle alacağınız ürünün Türkiye’deki fiyatlarını kontrol edin, aliexpresste daha uygunsa o şekilde tercih edin. Malum garantisiydi osuydu busuydu daha kolay olur.

Satıcının puanının 95’ten yukarıda olmasına gayret gösterin. Satıcının yorumlarına bakın, alacağınız ürünün yorumlarına bakın.

Aynı ürünü kargo ücretli veya kargo ücretsiz alabiliyorsunuz. Kargo ücreti ödediğinizde ürününüz daha güvenilir kargoyla gönderiliyor. Takip numarası veriliyor, takip numarasıyla ürününüzün nerde olduğunu takip edebiliyorsunuz ve kısa sürede elinize geçiyor. Kargo ücretsiz olunca ürünün teslimi bir iki ayı bulabiliyor, genellikle takip edemiyorsunuz. Zaten satıcılar da pahalı ürünleri kargo ücretsiz göndermiyorlar. Ürünlerin dağıtımı Türkiye’de PTT ile yapılıyor.

Bir de gümrük mevzusu var. Yurtdışından alınan ürünlerden vergi alınıyor maalesef. Önceden sınır 75 Euro iken, 30 Euro ya, sonra 22 Euro’ya düşürülmüştü. Şimdi ise her aldığınız ürün için vergi veriyorsunuz. En düşük vergi 11 TL gibi bir rakamdı. Yani artık işler değişti. Önceden bir iki liraya ürünler alınabiliyordu, fiyatı makul oluyordu. Bu vergi nedeniyle ucuz ürünleri yurt dışından almak mantıksız oldu. Çünkü üç liralık bir ürün aldığınızda 11 TL de vergisi 14 tl oluyor örneğin. Muhtemelen Türkiyedeki fiyatından daha pahalı oluyordur. Bu nedenle küçük ürünleri tek başına almayın, genellikle aynı satıcıdan alışveriş yapmaya çalışın ki tek paket içinde gelsin bir defa vergi verirsiniz. Ürünün fiyatıyla alınan vergi de değişiyor tabi ki, bunu da eklemeliyim.

Satıcılar  genellikle vergileri bildiklerinden gönderinin üstüne ucuz fiyatlar yazıyorlar. Müşteriler de satıcı ile anlaşıp fiyatı ona göre yazdırabiliyorlar. Gümrük memurları da bu şekilde yapıldığını biliyor, kargonun üstünde ucuz fiyat yazan büyük boyutlu ürünlerde ürünün fiyatını kanıtlamanızı isteyebilirler.

Aşağıdaki fotoğrafta önemli olan kısımları işaretledim. Satıcı puanı hemen arama kısmının altında yer alıyor. Kargo seçenekleri de ürün resminin sağında. Aliexpress, Türkiye’den giriş yaptığınız için Türkçe’ye çevrilmiş olarak açılıyor ama bu pek de başarılı bir çeviri değil, ingilizceniz varsa İngilizce kullanmak daha güzel olabilir. Sağ üst kısımdan site dilini değiştirebilirsiniz. Ayrıca sayfaya sağ tıklayarak açılan menüden “Türkçe diline çevir” seçeneğiyle siteyi Türkçe’ye çevirebilirsiniz.
Aliexpressten Alışveriş Aliexpress Türkçe

Aliexpress Ödeme Yöntemleri

Kredi kartınızla alışveriş yapabilirsiniz. Aliexpressten alışveriş yapmak için kapıda ödeme gibi bir sistem yoktur pek de mümkün değildir açıkçası. Aliexpress güvenilir ve çok tercih edilen bir sitedir, kredi kartı bilgilerinizi başka amaçlar için kullanmaz. Yine de internetten alışverişin en güvenilir yollarından bahsedeceğim.

Aliexpressten alışveriş yapmak için üç şekilde ödeme yapılabilir : kredi kartınızla, debit (para kart) kartınızla ve ininial kartınızla. Detaylara yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Ödemeleriniz dolar üstünden gerçekleşir. Yani 3 dolarlık alışveriş yapıyorsanız, 3 dolar o günki kurdan hesaplanıp TL karşılığı kartınıza ücret olarak yansır. Malumunuz akşamları veya haftasonları kurlar yüksek oluyor. Küçük meblalı alışverişlerde pek farketmese de büyük meblalarda ücret fark edebilir. Ben şahsen alışverişlerimi mesai saatleri içerisinde yapmayı tercih ediyorum.

Kredi kartı

Kredi kartı ile yurt dışı alışverişlerinizde kartınıza günün kurundan hesaplanmış bir mebla Türk Lirası cinsinden limit blokeli olarak yansıtılır, ama bu tahmini bir mebladır. Banka işlemlerinde takas mantığı çalışır. Bankada çalışmış olmanın sonucu olarak biraz teknik konuştum sanki 🙂 Yani şöyleki işlem yaptığınızda karşı bankadan da müşterin şu kadarlık işlem yaptı onaylıyor musun şeklinde bilgiler senin bankana gönderiliyor, bilgiler eşleşip senin bankan da onay veriyorsa işlem tamamlanıyor, onay verilmiyorsa banka personellerince inceleniyor ona göre işlem devam ediyor. Karşı bankadan alışveriş detayları senin bankana ne zaman gönderilirse o günki dolar kurundan mebla tekrar hesaplanarak kartın dönem içi hareketlerine yansır.

Unutmadan şunu da belirteyim bazı bankalar dolar üstünden alışveriş yapmanıza olanak sağlıyor. Alışverişiniz kartınıza dolar olarak yansıtılıyor siz de istediğiniz zaman ödemenizi dolar üzerinden yapıyorsunuz. Hangi bankaların bu imkânı sağladığını bilemiyorum, detaylı bilgi için kartınızın ait olduğu bankayı arayabilirsiniz. Bu şekilde daha kullanışlı bence. Çünkü bankanız değil siz istediğiniz zaman ödemeyi yapabiliyorsunuz, dolar kuru düşükken ödeme yapabilirsiniz yani.

Asıl dikkat edilecek noktaya gelirsek internetten alışverişte en güvenilir ödeme şekli olarak Türkiye içi olsun yurtdışı olsun genellikle sanal kart kullanmayı tercih ederim. Size de tavsiye ederim. Sanal kart asıl kartınızın limitine bağlı olarak oluşturduğunuz sadece internet alışverişlerinde kullanabileceğiniz, limitinizi istediğiniz an istediğiniz miktar olarak değiştirebildiğiniz bir kart.

Örnekle açıklarsak daha anlaşılır olur sanırım. Diyelim ki 200 TL lik bir ürün alacaksınız, bankanızın internet sitesine veya mobil uygulamasına girip sanal kartınızın limitini 200tl olarak güncelleyip, sanal kartınızla ürünü alabilirsiniz. Ürünü aldığınızda limitiniz sıfırlanır. Başka bir ürün alacağınızda yeniden limiti arttırmanız gerekir. Yani sanal kart bilgilerinizi birileri elde etse dahi bir sonuca erişemez. Asıl kartınızın bilgileri sizde gizli kalır. İstediğiniz an sanal kartınızı iptal edip yenisini de oluşturabilirsiniz.

Debit kart

Aliexpressten alışveriş yapmak debit yani parakartlarınızla da  mümkün. Bu ödeme şeklinin pek esprisi yok kartınızda para varsa ödeme yapılır o kadar 🙂

Ininial Kart

Kredi kartı olmadan internetten alışveriş yapabilmenizin bir yöntemi daha var. İninial kart adında Mastercard’ın ürettiği bir kart. Bankaya vesayre gitmeden kartı satın alabilirsiniz. Yüklediğiniz para kadar alışveriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca sadece internet alışverişlerinizde değil, kart kullanabildiğiniz her yerde bu kartı kullanabilirsiniz. Fiziksel olarak kartı kullanmak istediğinizde sizden şifre istiyor, değiştirmediyseniz kartınızın son dört hanesi şifreniz. Sanki reklamını yapıyormuşum gibi oldu 🙂

İninial kartı, PTT, Migros, D&R, Gazete Bayileri, Teknosa, Bimeks gibi yerlerden temin edebilirsiniz. Yakınınızda alabileceğiniz yer yoksa internet sitelerinden de sipariş verebilirsiniz. D&R, Migros, Teknosa, Bimeks internet sitelerinde ininial kart mevcut. Bahsettiğim mağazalardan kartın içine para da yükleyebilirsiniz. Bir de ING bank atmlerinden para yüklenebiliyormuş. Alternatif olarak EFT de yapabilirsiniz. Detaylar için sitelerine bir göz atın efenim.

Yazıyı yazdıktan sonra güncelleme sebebim, ininial kartımda 50tl vardı bugün baktığımda 14tl kaldığını gördüm. Hareketlere bakınca gördüm ki her ayın üçünde 2TL hizmet bedeli kesiyormuş. Hakkıdır, diyecek söz yok fakat bilmiyordum, bilseydim iyiydi harcardım, bekletmezdim. Her neyse, en azından sizin haberiniz olsun.

Aliexpressten alışveriş yapmak ile ilgili detayları yazımda belirtmeye çalıştım, yazımda eksik bıraktığım noktalar var ise sorunuz efenim, bilmiyorsam da araştırıp öğrenir cevaplamaya çalışırım. Selamlar sunarım.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest